Aeroporturile din Europa se așteaptă la mai mulți pasageri în 2024 decât înaintea pandemiei
Numărul 41, 18-24 oct. 2023 » Roza vânturilor
Aeroporturile din Europa se așteaptă în 2024 la un număr mai mare de pasageri decât înaintea pandemiei, a previzionat ACI Europe, o organizație care reprezintă peste 500 de aeroporturi din 55 de state europene, transmite DPA, preluată de Agerpres. După o creștere solidă de 11,6% a numărului pasagerilor în august, ACI a revizuit în creștere estimările pentru anul viitor.
Organizația cu sediul la Bruxelles se așteaptă la o majorare a traficului pe aeroporturile din Europa cu 1,4% față de 2019, înaintea pandemiei, în timp ce anul acesta ar urma să se înregistreze un nivel cu 4,5% mai scăzut.
Există diferențe semnificative între aeroporturi, mai puțin de jumătate revenind până acum la nivelul de dinaintea crizei.
În rândul marilor huburi, aeroportul din Istanbul a înregistrat în august o creștere de 12,6% a numărului de pasageri comparativ cu 2019, în urma extinderii activităților companiei aeriene Turkish Airlines.
Aeroportul din Frankfurt a raportat în august un declin de 15,3% al numărului de pasageri, fiind cel mai departe de perioada de dinaintea pandemiei în rândul primelor cinci aeroporturi din Europa.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)
Arta Thaliei – de la viață pe scenă și de la scenă la publicul larg
Ziua Brâncuși sub semnul omagierii unei opere inestimabile
Pe întregul cuprins al țării, manifestări prin care toate artele transmit un mesaj comun, autentic umanist
Iași – opt zile de concerte memorabile
Zeița Thalia inspiră formule inovative în arta spectacolului
Ample programe științifice și culturale dedicate marilor personalități ale istoriei naționale
Ziua Culturii Naționale, prilej de celebrare a celor mai de seamă valori din patrimoniul românilor de pretutindeni
Împreună, sub semnul emblematic al bradului și colindelor