CNAIR: Primele sisteme de cântărire moderne instalate la un punct de trecere a frontierei
Telex » Știri
20 august 2020
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) anunţă că a pus în funcţiune cele patru sisteme de cântărire în mers a vehiculelor rutiere, instalate în Agenţia de Control şi Încasare (AICI) Calafat. Astfel, au fost instalate două sisteme de cântărire pe sensul de intrare în România şi două sisteme de cântărire pe sensul de ieşire din ţară, în zona de lucru a personalului CNAIR din ACI Calafat.
Sistemele de cântărire au în componenţă şi camere de supraveghere video, tip ANPR, care asigură preluarea automată a numerelor de înmatriculare şi imaginea asociată a fiecărui vehicul ce trece prin zona de control şi introduce automat în aplicaţia informatică datele preluate. Cele patru sisteme sunt primele puse în funcţiune anul acesta şi fac parte dintr-un contract aflat în derulare, care prevede dotarea cu 18 astfel de sisteme de cântărire a punctelor de trecere a frontierei. Valoarea contractului este de peste 5,5 milioane lei fără TVA.
„Dotarea cu aceste cântare moderne a ACI Calafat reprezintă un pas important pentru taxarea corectă a traficului de marfă, fără a mai permite incertitudini sau suspiciuni pe acest segment. Următoarele sisteme de cântărire urmează a fi instalate în punctul de trecere a frontierei Borş II, aflat pe sectorul de interconectare a Autostrăzilor A3 şi M4 (România – Ungaria)”, a declarat Ovidiu Barbier, directorul general adjunct al CNAIR.
Ziua Brâncuși sub semnul omagierii unei opere inestimabile
Pe întregul cuprins al țării, manifestări prin care toate artele transmit un mesaj comun, autentic umanist
Iași – opt zile de concerte memorabile
Zeița Thalia inspiră formule inovative în arta spectacolului
Ample programe științifice și culturale dedicate marilor personalități ale istoriei naționale
Ziua Culturii Naționale, prilej de celebrare a celor mai de seamă valori din patrimoniul românilor de pretutindeni
Împreună, sub semnul emblematic al bradului și colindelor
Târgul „Gaudeamus”, ediția 2024, o reușită reîntâlnire a cărții cu cei care o prețuiesc