Înmatriculările auto din România au înregistrat la patru luni a treia mare creştere din UE, de 25,4%
Numărul 19-20, 22 mai - 4 iunie 2018 » Breviar statistic
România a înregistrat, în primele patru luni, a treia mare creştere a înmatriculărilor de autoturisme noi din Uniunea Europeană, de 25,4%, la 36.272 unităţi, arată datele publicate de Asociaţia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), citate de News.ro. În perioada ianuarie-aprilie 2017, în România au fost înregistrate 28.916 autoturisme.
La nivelul Uniunii Europene, înregistrările de autoturisme noi au avansat în primele patru luni cu 2,7%, la 5,47 milioane de unităţi, în timp ce în aprilie au crescut cu 9,6%, la 1,3 milioane de unităţi. Cea mai mare creştere a înmatriculărilor de autoturisme noi a avut loc în Ungaria, de 32,2%, urmată de cea din Grecia, de 26,1%.
Între pieţele auto mari, înmatriculările din Spania au crescut în ianuarie-aprilie cu 11%, iar cele din Italia s-au majorat cu 0,2%. Marea Britanie a consemnat o scădere de 8,8% a înmatriculărilor, Franţa un avans de 4,4%, iar Germania de 5%. Diminuări au mai avut loc în Irlanda (-4,7%) şi Danemarca (-2,4%).
În aprilie, înregistrările de autoturisme din România au crescut cu 14,9%, la 7.629 de unităţi, de la 6.640 de unităţi în urmă cu un an.
Înmatriculările de autoturisme Dacia la nivelul UE au crescut în primele patru luni cu 18,5%, la 172.787 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 3,2%, în creştere de la 2,7% în intervalul similar al anului trecut. În aprilie, înregistrările Dacia în UE au urcat cu 24,5%, la 45.814 de unităţi, iar cota de piaţă a crescut la 3,5%, de la 3,1%.
În 2017, înmatriculările de autoturisme noi în România au crescut cu 10,7%, la 105.083 de unităţi, de trei ori mai mult faţă de avansul Uniunii Europene, de 3,4%, în timp ce livrările Dacia au urcat la nivelul UE cu 12,4%, la 463.543 de unităţi, conferind mărcii româneşti o cotă de 3,1%.
(Copyright foto: sarymsakov / 123RF Stock Photo)
Arta Thaliei – de la viață pe scenă și de la scenă la publicul larg
Ziua Brâncuși sub semnul omagierii unei opere inestimabile
Pe întregul cuprins al țării, manifestări prin care toate artele transmit un mesaj comun, autentic umanist
Iași – opt zile de concerte memorabile
Zeița Thalia inspiră formule inovative în arta spectacolului
Ample programe științifice și culturale dedicate marilor personalități ale istoriei naționale
Ziua Culturii Naționale, prilej de celebrare a celor mai de seamă valori din patrimoniul românilor de pretutindeni
Împreună, sub semnul emblematic al bradului și colindelor