MADR: Proiecte de peste 530 de milioane de euro, depuse de fermieri pentru modernizarea infrastructurii de irigații
Telex » Știri
16 iulie 2024
Peste 350 de proiecte în valoare totală de aproximativ 530 de milioane de euro au fost depuse de fermieri pentru a primi finanțare pentru modernizarea infrastructurii secundare de irigații, informează Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), într-o postare publicată pe pagina oficială de Facebook, relatează Agerpres. Potrivit sursei citate, proiectele depuse de Organizațiile Utilizatorilor de Apă pentru Irigații depășesc valoarea plafonului maxim alocat, de 400 de milioane de lei.
La cele peste 350 de proiecte se adaugă 48 de proiecte de investiții pentru înființarea de noi sisteme de irigații secundare depuse de fermieri, în valoare mai mare de 20 de milioane de euro.
Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a transmis agricultorilor că reabilitarea și extinderea întregii infrastructuri de irigații reprezintă o prioritate și că se continuă identificarea de noi surse de finanțare pentru infrastructura principală și secundară de irigații.
(Copyright foto: 123RF Stock Photo)
De 1 și 8 Martie „un cântec, un zâmbet, o floare” oferite mamelor, soțiilor, prietenelor, colegelor noastre
Arta Thaliei – de la viață pe scenă și de la scenă la publicul larg
Ziua Brâncuși sub semnul omagierii unei opere inestimabile
Pe întregul cuprins al țării, manifestări prin care toate artele transmit un mesaj comun, autentic umanist
Iași – opt zile de concerte memorabile
Zeița Thalia inspiră formule inovative în arta spectacolului
Ample programe științifice și culturale dedicate marilor personalități ale istoriei naționale
Ziua Culturii Naționale, prilej de celebrare a celor mai de seamă valori din patrimoniul românilor de pretutindeni