Rata șomajului în formă ajustată sezonier, 3,9% în noiembrie 2018
Telex » Știri
9 ianuarie 2019
În luna noiembrie 2018, rata şomajului în formă ajustată sezonier a fost de 3,9%, a anunţat astăzi Institutul Naţional de Statistică (INS). Indicatorul a scăzut în a 11-a lună a anului trecut cu 0,1 puncte procentuale față de nivelul înregistrat în luna precedentă (4,0%).
Numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani) estimat pentru luna noiembrie a anului 2018 a fost de 358.000 persoane, în scădere atât față de luna precedentă (370.000 persoane), cât și față de aceeaşi lună a anului anterior (427.000).
Pe sexe, rata şomajului la bărbaţi a depăşit-o cu 1,3 puncte procentuale pe cea a femeilor (valorile respective fiind 4,4% în cazul persoanelor de sex masculin şi 3,1% în cazul celor de sex feminin).
Pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata şomajului a fost estimată la 3,0% pentru luna noiembrie 2018 (3,6% în cazul bărbaţilor şi 2,2% în cel al femeilor).
Numărul şomerilor în vârstă de 25-74 ani reprezenta 71,3% din numărul total al şomerilor estimat pentru luna noiembrie 2018.
De 1 și 8 Martie „un cântec, un zâmbet, o floare” oferite mamelor, soțiilor, prietenelor, colegelor noastre
Arta Thaliei – de la viață pe scenă și de la scenă la publicul larg
Ziua Brâncuși sub semnul omagierii unei opere inestimabile
Pe întregul cuprins al țării, manifestări prin care toate artele transmit un mesaj comun, autentic umanist
Iași – opt zile de concerte memorabile
Zeița Thalia inspiră formule inovative în arta spectacolului
Ample programe științifice și culturale dedicate marilor personalități ale istoriei naționale
Ziua Culturii Naționale, prilej de celebrare a celor mai de seamă valori din patrimoniul românilor de pretutindeni